Szerdócz J. Ervin: A halállal való szembesülés fontosságáról

2022. Május 12. / 14:23


Szerdócz J. Ervin: A halállal való szembesülés fontosságáról

– A halál tényével való szembesülés arra késztet mindenkit, hogy értékelje és folyamatosan átértékelje életét, vágyait, céljait. A halállal való szembesülés hívja fel figyelmünket arra, hogy az élet értéke nem csak a test és annak vágyaiban van – írja az újpesti főrabbi az aktuális hetiszakaszunk kapcsán.

„És szólt az Örökkévaló Mózeshez: Szólj a papokhoz, Áron fiaihoz és mondd nekik: halott miatt ne tisztátalanítsa meg magát népe között.”
(III. M. 21/1)

Mit jelent a „ne tisztátalanítsa meg magát”? A Tóra szövege a papra (kohénre) vonatkozott. Ugyanis nem végezhetett rituális szertartást az a kohen, aki holttestet érintett vagy olyan zárt térben tartózkodott, ahol holttest volt. Hogyan kell értelmezni a mondatban ezt: a „népe között”?

A törvény csak akkor volt érvényben, ha volt más – nem papi személy –, aki foglalkozhatott a halottal és eltemette azt. Ha nem volt, még a főpapnak (vagy olyannak, aki a fogadalom tilalma alá esett) kötelessége volt a holttestet eltemetni. 

Isten parancsa: „ …Szólj a papokhoz, Áron fiaihoz…” Azaz a tilalom csak a fiúkra vonatkozott. Áron lányaira és a kohanita nőre nem! 

Rási szerint az „asszony” hozott halált a világra azzal, hogy „És midőn látta az Asszony, hogy a fa jó táplálékul és gyönyörűsége a szemnek és kívánatos volt, hogy bölccsé tegye őket, tépett gyümölcséből és megette; adott férjének is, aki vele volt, és ő is evett.” (I. M. 3/6.) Ezért nem érvényes a tilalom Áron és a „papi rend” lányaira, hozzátartozóira: érinthettek halottat...

Midrás Vájikrá rábbá 26:6. „Azt mondta Reb Lévi: mivel Áron félte az Örökkévalót, kiérdemelte ezt örök osztályrészül neki és fiainak.” Áron, a főpap Istenfélelméhez hogyan kapcsolható a halottakkal való érintkezés tilalma? 

Áron három dolgot tartott szeme előtt. Az Atyák tanításaiban olvassuk (3:1.): „Ákávjá ben Máhálálél szokta volt mondani: „Három dolgot végy tekintetbe és akkor nem fogsz bűnbe esni. Fontold meg: honnan jössz, merre mész, és azt, hogy ki előtt kell majd tetteidről számot adni: az Örökkévaló, a Királyok Királya előtt, dicsértessék a Neve.”

Olvassuk: „Ki az, ki él és nem látja a halált, menti ki lelkét a sír kezéből.” ( 89. Zsolt. 49.) „Lásd, eléd tettem a mai napon az életet és a jót, a halált és a rosszat…” (V. M. 30/15.)

Szeretjük az életet és félünk a haláltól! A halál tényével való szembesülés arra késztet mindenkit, hogy értékelje és folyamatosan átértékelje életét, vágyait, céljait. A halállal való szembesülés hívja fel figyelmünket arra, hogy az élet értéke nem csak a test és annak vágyaiban van. A „holt test” a test értéktelenségének kifejeződése. Az élet igazi értéke az emberi lélekben, a lelkesültségben van. Az, aki szem előtt tarja a „honnan jössz” és „merre tartasz” kettőségét, más módon fogja fel a halál, az elmúlás igazságát. Áron „félte az Örökkévalót”, ezzel „kiérdemelte”, hogy élete során ne kelljen szembesülnie a halálfélelemmel. Ugyanakkor nem a halál „árnyéka” késztette, hogy félje Istent és rendeletei szerint élje életét.

Egy Máramaros megyei csodarabbi története

A Máramaros megyei Szaplonca faluban a XIX. században élt egy híres haszid rabbi: Joseph Meir Weiss. Kabbalista volt, mégpedig a legnagyobbak közül való, hozzá hasonlót évszázadok óta nem látott a világ. Csodarabbi volt, akihez tolongtak az emberek, messzi földről jöttek meddő asszonyok. Tudták, hogy akire a rebe áldását adja, annak fia születik. A rabbi híre egyre nőtt! Aztán történt valami, amire nem volt magyarázat, szóbeszéd tárgya lett! 

Szombat délután volt, a hívek ültek az imaházban az utolsó szombati lakomán. Bejött a samesz és a rabbi fülébe súgta: „Rebe! Reb Dovid Koffler haldoklik! A rebbét kéreti!” A rabbi otthagyott mindent és ment a beteghez. Hívei meg mentek utána! 

A beteg megragadta a rabbi kezét és megcsókolta. „Rebe! Könyörgök, segítsen! Élni akarok. Férjhez kell adnom lányom! Rebbe félek! Könyörgök, segítsen, mert tudom ha akar tud segíteni!” 

A rabbi a megszokott szelíd hangján ezt mondta: „Reb Dovid! Én megesküszöm a kegyelmes Isten Nagy, Szent nevére, hogy meg fogsz gyógyulni!” 

Néma csend lett a szobában: ilyent még nem hallottak rabbitól! A beteg megnyugodott, elengedte a rabbi kezét. Joseph Meir Weis rabbi megfordult és ment vissza a beszamedresbe. Az utca sarkáig sem értek, amikor jött utánuk valaki a szörnyű hírrel: „Reb Koffler halott!” A rabbi nem esett zavarba, csendesen, békésen mondta: 

„Burich Dájen ha Emesz! Tudtam, hogy menthetetlen. A hátralevő idő csak kínt és gyötrődést jelentett volna számára. Rettegett a haláltól! A Sulchan Aruch szerint, ha egy beteg megmentéséről van szó, az élet néhány röpke pillanatáért is megszegik a Szent szombati tilalmat! Ezért esküdtem meg neki! Pusztuljon az én túlvilági osztályrészem, az a fontos, hogy egy zsidó emberbe lelket leheltem, elvettem félelmét!"
mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Jöjj el, szabadság, te szülj nekem rendet: az idei Peszáhra
Zsidó világ
„Élj általuk..." (boldogan)
2024. Május 09. / 09:35

„Élj általuk..." (boldogan)